Rákosmente történetében egyedülálló léptékű zöldfelület fejlesztésre készül az önkormányzat. Amint ezt az információt megtudta egyesületünk, igyekeztünk minél több információhoz jutni, hogy segíthessük a folyamatot és ne hirtelen, rosszul elköltött, környezetileg inkább káros vagy éppen zöldrefestés történjen, hanem a lakosság és a kerület méltánytalanul elfeledett, névadójának, a Rákos-pataknak és a minket, embereket is éltető természetnek is jó megoldás születhessen.
Látván a nyilvánosan elérhető információk hiányát, a szegényes önkormányzati kommunikációt úgy döntöttünk, hogy a ZÖLD XVII Egyesület elhívja a Nyilas-táblára tervezett csónakázó tó terveit nyíltan megvitatva a tervezőket, hogy így is jó példát mutassunk a közösségi bevonásra és a környezeti közügyek kulturált megvitatására, különösen, hogy a most kezdődő 5 éves önkormányzati ciklus egyik lehetséges kiemelt projektjének tekinti a Horváth Tamás polgármester úr.
A kerületi 24 oldalas Hírhozó október 3-án megjelent számában a címlapon hozott bejelentés “Csónakázó tó és közösségi tér épül Rákosmentén” után féloldalban, két képpel és néhány karakterben a rögtönzött, egy nappal az esemény előtt facebookon meghirdetett tervbemutatóról írtak és a tervezett fejlesztésről mindössze 2 mondatban. Az újságban meghirdették, hogy a javaslat@rakosmente.hu email címen 2024. október 20-ig lehet küldeni javaslatokat.
Sejtésünket beigazolva láttuk abban is, hogy sajnos, az elvileg minden háztartásba eljutó a 2024. október 17-én megjelent 24 oldalas Hírhozó sem szentelt egyetlen karaktert a Nyilas-táblára tervezett fejlesztés kifejtésnek, illetve a 10 nappal meghosszabbított “véleményezési” lejárati határidőnek annak ellenére, hogy a meghosszabbítás hivatkozási alapja a nagy érdeklődésre való tekintet volt. A kommunikációban a Facebook jelentőségét túldimenzionálva jelentek meg hírek a tóról az önkormányzat Facebook oldalán kézzel fogható konkrétumok nélkül, amelyek alatt kikapcsolták a hozzászólási lehetőséget a lakosságnak. Emellett az önkormányzat oldalán egy YouTube videó található egy lehetséges 20 évvel későbbi látványról, valamint egy felülnézeti látványterv és átnézeti térkép látható a tervről.
Az önkormányzat a meghirdetést és a véleményezésre közzétett emailcímet követően ugyan létrehozott egy GoogleŰrlapot is, de abban csak a szűkre vett, irányított kérdéseket tesz fel, csak egy mezőben lehet a tervezettől eltérőket megfogalmazni.
Bízunk benne, hogy a hivatal a személyiségi jogok betartásával nyilvánosságra hozza a véleményeket, amelyek alapján mérlegel, így segítheti a közbizalom megerősödését a mostani önkormányzati ciklus kiemelt beruházása iránt.
A mindenki számára nyilvános egyesületi esemény közzétett meghívóiban jeleztük, hogy ez a rendezvény nem egy közmeghallgatás lesz, ezért nem készül hang és videófelvétel, hogy őszintén, megfelelések nélkül lehessen beszélgetni. Úgy gondoljuk, ezt a célt teljesítette az esemény.
Az eseményre állandó partnerünknél, ahol az egyesületi előadásokat és beszélgetéseket tartjuk, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Rákoskeresztúri Tagkönyvtárában került sor. A Vár-Kert Műszaki Tervezési Kft. tájépítész tervezői, Zentai Katalin és Meiszterné Kapisinszky Dóra bemutatták egy rövid előadásban a létesülő szabadidős fejlesztés terveit, majd készséggel válaszoltak a jelenlévők kérdéseire. A sok értékes hozzászólás és kérdés miatt program a tervezett 90 perc helyett 120 percen túl is elnyúlt és a többen az esemény végét követően hosszan beszélgettek tovább.
Az eseményen a közel 40 érdeklődő mellett Horváth Tamás, Rákosmente polgármestere is részt vett és válaszolt a kérdésekre.
Mit is tervez az önkormányzat az Nyilas-táblára?
A tervezett szabadidős fejlesztés a Nyilas-táblán egy 4 hektáros, 2 tóból álló rendszert jelent, amelyből a nagyobbik egy mélyebb, csónakázó tó egy híddal megközelíthető szigettel, míg a kisebb a másikhoz képest egy természetesebb, emberek számára nem megközelíthető, sekélyebb, így vízi növényekkel jobban benőtt tó lenne, amelynek alapja
A szomszédos területeken számos szabadidős funkciót telepítenének
terítenék szét a kitermelt, értékes termőföldet, amely évszázadokon át szolgálta Rákoskeresztúrt, mint kaszáló.
Milyen fejlesztések várhatók a területen? (Ezekről a leghitelesebb információ, az felsorolásszerűen az önkormányzat által megadott Google űrlapban érhető el):
-
élőhely bemutatótér
-
gyaloghíd
-
csónakázó tó
-
vizes játszótér
-
kondipark
-
kutyafuttató
-
szökőkút
-
ivókút
-
szórt burkolatú sétányok
-
futókör
-
tanösvény
-
nádas
-
térvilágítás
-
burkolt parkoló
-
szabadtéri színpad
-
játszótér
-
rendezvényterem
-
kerékpáros pihenő
Mit lehet ezekről tudni bővebben?
-
A területen számos kreatív, minőségi utcabútort, eltérő korosztályok számára alkalmas két játszóteret pl. vízi élővilág tematikájú tematikus egyensúlyozó ösvényt, kalandmászókát, térhálót, vidraházat, csúszdákat és még számos egyéb játékot javasolnak a tervezők. Továbbá egy második játszótér egy vizes játszótér lenne közel a kis tó partjához közel.
-
A kerületben is jól ismert, a közterület-fejlesztésből kihagyhatatlan fitnesz eszközök is létesülnének 9 állomást kínálva a kültéren, ingyenes edzés lehetőséget keresők számára.
-
A futáskedvelőknek egy külön kisebb és nagyobb futókör is létesülne
-
Vizes élőhely tanösvény (részben stégen vezetve) és élőhely bemutató létesülne a kisebb, sekélyebb, nádasos tó környékén.
-
A tótól távolabbi területen piknikezőhely is létesülne.
-
A területen kisebb, nagyobb “helyeket” is létrehoznának, így kilátópontokat, kerékpáros pihenőt, piknikezőhelyeket vagy éppen színpad lelátót amfiteátrum-szerűen.
-
A területen szórt burkolatú sétányok és futópályák lennének térvilágítással, ivókutakkal.
-
A nagy tó partján létesülne egy csónak kölcsönző és lehetne csónakázni a nagyobb tavon.
-
Egy szökőkút kerülne a nagy tóba, hogy mesterséges módon oxigénnel lássa el a tavat, ezáltal az élőlényet.
-
Az eddig bemutatott terveken nem, csak a látványterveken (!) szerepel rendezvényház, amely a Polgármester úr elmondása alapján 50-60 fős rendezvényekre lenne alkalmas.
-
Ehhez is kapcsolódóan 50+280 állandó és ideiglenes parkoló várná az autóval érkezőket a Ferihegyi útnál és a Várvíz utcánál. Ez a parkolószám közel annyi, amennyi P+R parkolóhely az összes XVII. kerületi vasúti megállóhely és vasútállomásnál található. Az állandó parkolókat napelemmel fednék be így biztosítva a terület áramellátását.
-
A Várvíz utca oldalában megmaradna egy nagyobb rendezvényterület, ahol a jövőben továbbra is megrendezhetnék a Rákosmenti Rendvédelmi és Katonai Napokat. Más rendezvény például koncertek nem lennének a területen a jövőben a Polgármester úr ígérete szerint.