Föld-napi alkotói pályázat XVII. kerületi óvodások és iskolások részére

A ZÖLD XVII Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Városfejlesztési Egyesület alkotói pályázatot hirdet három kategóriában, Rákosmente közoktatási intézményeibe járó óvodásoknak és általános iskolásoknak, környezetvédelmi témakörben. Hisszük, hogy Önökkel együttműködve, a helyi természeti értékek bemutatásával és az aktuális környezeti problémák megismertetésével hozzá tudunk járulni a fenntarthatóbb életmódot folytató, környezettudatosabb generációk felneveléséhez.

RÉSZVÉTELI FELTÉTELEK

 

• A pályázatban XVII. kerületi közoktatási intézményekbe járó gyermekek vehetnek részt.
• Azokat a pályázati anyagokat tudjuk elbírálni, amelyek a megadott határidőig, azaz 2017. április 22. szombat éjfélig beérkeznek és a pályázó korcsoportjának megfelelő pályázati kategóriában készülnek el, betartva annak minden tartalmi és formai követelményét.
• Minden gyermek és minden csoportos résztvevő egyetlen, saját készítésű munkával indulhat.
• Az alkotások eredeti példányát szükséges eljuttatni hozzánk.
• A pályamű benyújtásával a pályázó, illetve a pályázó törvényes képviselője elfogadja a pályázati kiírást és beleegyezését adja a pályázaton való részvételhez, továbbá hozzájárul ahhoz, hogy a ZÖLD XVII Egyesület a legjobb alkotásokat nonprofit tevékenységhez ingyen felhasználhassa.
Amennyiben a pályázattal kapcsolatban kérdései merülnek fel, várjuk szíves megkeresésüket a kornyezetineveles.zoldxvii@gmail.com e-mail címen.

 

PÁLYÁZATI KATEGÓRIÁK

 

I. Óvodások, általános iskola első, második osztályosok

Feladat: Vajon, mi történhetett a Merzse-mocsár menti expedíción? Olvassátok el a „Segítsünk Lellének Rákosmentén!” c. mesét (ld. 5. oldal) és rajzoljátok le!
Részvétel: egyéni
A pályamű tartalmi és formai követelményei: A/4-es (210 x 297 mm) méretű papír, szabadon választott rajztechnika (pl. ceruza, zsírkréta, vízfesték).
Fontos, hogy az alkotás hátoldalán minden esetben, olvashatóan legyen feltüntetve a gyermek neve, intézménye, csoportja, óvónéni/óvóbácsi neve és elérhetősége (e-mail cím).

II. Általános iskola harmadik, negyedik, ötödik, hatodik osztályosok

Feladat: tudományos, ismeretterjesztő plakát készítése
Téma: „Élmény vagy probléma Rákosmente természeti környezetében!”
Részvétel: csoportos (2-3-4 fő/csoport)

A pályamű tartalmi és formai követelményei: Tudományos jellegű, ismeretterjesztő plakát készítése, melyben megjelenik Rákosmente valamely természeti értéke, mint például a Rákos-patak, Merzse-mocsár, vagy éppen a Péceli úti kert természetvédelmi terület (Péceli út 206.), és annak környezetvédelmi problémája. A feladat, egy A/0-ás (841 x 1189 mm) kartonpapíron különféle anyagokból – újrafelhasználható (pl. fém, papír, műanyag) ill. természetes anyagok (pl. madártoll, préselt falevél, üres csigaház) – álló kollázs készítése, újságcikkekkel, fényképekkel, saját élményekkel, mérésekkel, megfigyelésekkel kiegészítve.
Fontos, hogy az alkotás hátoldalán minden esetben, olvashatóan legyen feltüntetve a csapatnév, a tagok nevei, intézményük, osztályuk, tanáruk vagy segítőjük neve és e-mail címe! Igény esetén személyes konzultációs lehetőséget biztosítunk, melyet kérjük, hogy a kornyezetineveles.zoldxvii@gmail.com e-mail címen jelezzenek!

III. Általános iskola hetedik, nyolcadik osztályosok

Feladat: tudományos, ismeretterjesztő kisfilm készítése
Téma: „Élmény vagy probléma Rákosmente természeti környezetében!”
Részvétel: csoportos (2-3-4 fő/csoport)

A pályamű tartalmi és formai követelményei: Rövid 3-5 perces, tudományos jellegű, ismeretterjesztő kisfilm készítése, melyben megjelenik Rákosmente valamely természeti értéke, mint például a Rákos-patak, Merzse-mocsár, vagy éppen a Péceli úti kert természetvédelmi terület (Péceli út 206.), és annak környezetvédelmi problémája. A mozgóképes anyagok lehetnek beállítottak, forgatókönyv szerint készültek, vagy spontán felvételek. A rögzítéshez kézikamera, tablet, telefon egyaránt használható, azokon bármilyen videofeldolgozási program alkalmazható. A kisfilmek mérete nem haladhatja meg a 90 megabyte-ot, javasolt méret 40-50 megabyte – a beküldéshez WeTransfer alkalmazást ajánljuk. Támogatott formátumok: avi, mpeg, flv. A fájl elnevezése a következő legyen: csapatnev_ foldnapja_zoldxvii
Fontos, hogy a kisfilmben fel legyen tüntetve a csapatnév, a tagok nevei, intézményük, osztályuk, tanáruk vagy segítőjük neve és e-mail címe! Igény esetén személyes konzultációs lehetőséget biztosítunk, melyet kérjük, hogy a kornyezetineveles.zoldxvii@gmail.com e-mail címen jelezzenek!

Pályázat beadása

 

BEÉRKEZÉSI HATÁRIDŐ: A Föld Napja, azaz 2017. április 22. szombat éjfél

Az I. és a II. pályázati kategória alkotásait a következő címre kérjük postán vagy személyesen, nyitvatartási időben eljuttatni:
(H: 14.00-21.00; K: 08.00-21.00; Sz: -; Cs: 08.00-21.00; P: 11.00-21.00; Szo-V: változó)
Csekovszky Árpád Művelődési Ház 1172 Budapest-Rákosliget,
Hősök tere 9.
061/256-02-67

A III. pályázati kategória kisfilmjeit, a megfelelő fájl elnevezéssel és a kért mérettartományban, fájlküldő alkalmazás használatával (pl. WeTransfer) az alábbi e-mail címre szíveskedjenek küldeni: kornyezetineveles.zoldxvii@gmail.com

 

A jelige mindkét esetben: FÖLD NAPI PÁLYÁZAT

 

ELBÍRÁLÁS ÉS DÍJÁTADÁS

 

• Az alkotásokat, a természetvédelem, pedagógia és vizuális kultúra jeles képviselőiből álló szakmai zsűri bírálja el.
• A legjobb pályamunkák, kiállítás formájában 2017. április 29-én (szombaton) a Föld-Tánc Világnapján, a Csekovszky Árpád Művelődési Házban kerülnek bemutatásra.
• Minden kategória első három helyezettje és felkészítőik garantált jutalomban részesülnek, ezenfelül kategóriánként egy-egy közönségdíjat is kiosztunk.
• A helyszíni közönségszavazás és a díjátadó pontos időpontjáról a megadott e-mail címeken, a ZÖLD XVII Egyesület honlapján (www.zoldxvii.hu) és Facebook (www.facebook.com/zoldxvii) oldalán adunk tájékoztatást.
• A díjazottak nevei és alkotásaik elérhetőek lesznek a ZÖLD XVII online felületein, valamint a legjobb műveket fel kívánjuk használni további oktatói-nevelői tevékenységeink során.

A mese

Segítsünk Lellének Rákosmentén!

Maszat Manó csillogó szemű, virgonc kiskölyök. Hét év körüli fiúcskát képzeljetek el, aki sohasem unatkozik. Maszat Manót az egész világ érdekli, mindenre kíváncsi, mindent meg akar ismerni, ezért mindig jókedvűen, futkározva közlekedik. Lehet, hogy már ti is találkoztatok vele itt Rákosmentén. Megismerhetitek őt piros pozsgás arcáról, aranyló fürtjeiről, melyek csak úgy lobognak utána a szélben. Futkározik ő a barátaival télen-nyáron, hóesésben, napsütésben, ropogó gallyak, színesedő falevelek közt, harmatos fűben, madárcsicsergésben. Maszat Manónak van egy nagyon különleges gyűjteménye, a nagypapája sufnijában, a polcok alatt, egy nagy faládában őrzi kincseit: csigaházat, gubacsot, gesztenyét, színes faleveleket, csillogó köveket, madártollakat, pöttyös tojáshéjat. Szerintetek mi lapul még a láda mélyén?
Maszat Manó gyakran indul felfedezőútra barátaival, Pamaccsal a pulival, Hórihorgas Henrikkel és Pápaszemes Julcsival. Egy szép őszi reggelen, szikrázó napsütésben elindultak kincset keresni a Rákos-patakhoz. Mentek mendegéltek egyszer csak valami furcsa hangra lettek figyelmesek. Elindultak a hang irányába, ahogy közeledtek, az ágak mögött, először egy gyönyörűen tündöklő szárnyra lettek figyelmesek. Amint kiléptek a tisztásra, megpillantottak egy tündért, aki egy kövön üldögélt és keservesen sírdogált.
– Miért itatod az egereket? – kérdezte Maszat Manó.
– Én vagyok a Rákos-patak őrzője – hüppögte Lelle, a tündér. Nézzetek körül, annyi a munkám, hogy ezt már nem bírom egyedül elvégezni. Minden tele van szeméttel, és egyre több barátom az állatok közül, úgy dönt, hogy kiköltözik a patakból, és máshol keres menedéket. A növények kókadoznak, és szomorúan ingatják fejüket a szélben. Már csak néhány méhecske zümmög a környéken. Barázda-billegetőék még itt vannak, de Süni mama szerint ők is a költözést fontolgatják.
– De hát miért nem jó így, ahogy van, olyan muris dolgok vannak a szemét között? – kérdezte Hórihorgas Henrik.
– Szerinted ez muris? – kérdezte felháborodva Pápaszemes Julcsi – a víz lassan
ihatatlan lesz a beleömlő vegyszerektől, a műanyag palackok elveszik a helyet a növényektől.
– Igen és ráadásul múltkor Teknős Marcsi lába is beleakadt egy elhagyott
nejlonzacskóba és majdnem három órába telt, mire megtaláltam és kiszabadítottam – tette hozzá Tündér Lelle.
– Majd mi segítünk neked! – kiáltották lelkesen a gyerekek.
Nekiláttak hát a feladatnak, Maszat Manó szedte a műanyagpalackokat, Hórihorgas Henrik az üvegeket, Pápaszemes Julcsi hozta a konzervdobozokat, Pamacs a puli a letört faágakat gyűjtötte egy kupacba. Eközben Tündér Lelle összegyűjtötte a veszélyes hulladékokat és a patak vizének megtisztításán fáradozott. Elmagyarázta a gyerekeknek, hogy azért kell külön gyűjteni a szemetet, mert így a szelektív kukába tehetik azokat. Ez azért fontos, mert így hulladékként újrahasznosíthatóak. A konzervdobozból bicikli, a műanyagból kerti hinta, az üvegből színes vázák készülhetnek…
– Mi otthon papírt is gyűjtünk. – jegyezte meg Julcsi mosolyogva.
Lelle helyeslően bólogatott.
– Jól teszitek, abból szép füzetek készülhetnek majd.
Tündér Lelle észrevette, hogy a gyerekek a sok munkától nagyon elfáradtak.
– Tartsatok velem ebédre! – azzal csettintett egyet, és a patak mellett hirtelen ott termett egy terített asztal, székekkel. Ekkor Lelle, egy nagyot kiáltott:

– Most már jöhettek!
Minden irányból megindultak az állatok élelemmel felszerelkezve, hálából, hogy a gyerekek kitisztították a lakhelyüket. Mókus Misi mogyorót, a Zümi család friss mézet, Süni mama almát, Kacsa Kázmér friss salátát, Gém uraság sült halat, és Barázda Billegetőék saját készítésű, magos cipót hoztak. Tücsök Tóni és Sárga Rigó pedig muzsikáltak. Szomjukat frissen szedett harmat vízzel oltották, melyet Lelle, egy hatalmas piros pipacs kelyhéből öntött a poharukba. Éti Csiga hozott egy szem málnát, de mire megérkezett, az ebéd sajnos már véget ért.
– Ilyen finomat még életünkben nem ettünk! – köszönték meg hálásan a gyermekek.
– Tudjátok, ez mind a természet ajándéka! – mondta Tündér Lelle – Ha vigyáztok rá, ilyen finomságokkal jutalmaz meg benneteket!
Kipihenten újra munkához láttak: Maszat Manó Pamaccsal fákat ültetett, Hórihorgas Henrik rákokat telepített a patakba, Pápaszemes Julcsi Lellével egy plakátot készített, hogy a felnőttek segítségét kérjék a patakmederben lévő betonteknő eltüntetéséhez.
Mire mindennel végeztek, kigyulladt az első csillag fénye az égen.
– De jó napunk volt! – örvendezett Hórihorgas Henrik.
– Szervezzünk holnapra is újabb expedíciót! – javasolta Maszat Manó.
– Ebben tudok nektek segíteni! -mondta Lelle – Egyik jóbarátom, Merzse Morzsa a kobold régi vágya, hogy a mocsara újra a régi legyen. Biztosan örülne egy ilyen lelkes csapatnak!
– Ez az, akkor holnap a Merzse-mocsárnál találkozunk! – egyeztek meg a gyerekek és fülig érő szájjal indultak haza, hogy szüleiknek mielőbb elmesélhessék a történteket.

Veress Eszter és Vásárhelyi Boglárka

Támogatók:

Budapest Főváros XVII. kerülete Rákosmente Önkormányzata
Varangy Akciócsoport Egyesület
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
Magyar Természettudományi Múzeum
Duna-Ipoly Nemzeti Park