Idén is sikeres volt a ZÖLD XVII Egyesület által kezdeményezett Várostakarítás 2017, amely során közel 100 köbméter hulladékkal lett kevesebb Rákosmente közterületein. A Rákosmenti Mezei Őrszolgálat és Rákosmente Önkormányzata a korábbi évekhez hasonlóan a kezdeményezés mögé áll. A mezőőrök segítettek a szükséges logisztika biztosításában, a hulladék elszállításában, míg az önkormányzat konténereket, kesztyűket és zsákokat biztosított.
Az esemény célja, hogy az eldobált vagy illegálisan lerakott hulladék összeszedésén túl a lakosságot érzékenyítse az iránt, hogy ne legyen közömbös a szemetes, rendezetlen környezet iránt és ne másra várjanak a problémák megoldásával, hanem magunk is tevékenyen vegyék ki részüket a lakókörnyezetük tisztántartásában. Az idei siker a közel 100 köbméter hulladék összeszedésén túl abban is megmutatkozik, hogy évről évre javul a helyezet és immáron nemcsak a tavaly óta lerakott hulladékot kell összeszedni, hanem sor került a korábbi évek során össze nem szedett hulladékok összegyűjtésére is. Bár munka van még bőven, a tendencia pozitív. Folytatás hamarosan!
Több mint 100 önkéntes gyűjtötte a szemetet április 8-án, szombaton a kerület számos pontján. A Várostakarítás idén 6 előre meghirdetett helyszínen történt:
1) Rákos-patak partja (Rákoskeresztúr)
2) Tál-patak partja az Anna utca mentén (Rákoscsaba)
3) Aranylúd utca környéke (Rákoskeresztúr)
4) Piros kereszt turistaút, Noé állatotthon mögött (Rákoscsaba)
5) Batthyány utca vége (Rákoshegy)
6) Vasút sor Ferihegyi úttól Rákoscsaba felé (Rákosliget)
További két előre meg nem hirdetett helyszínen is történt takarítás. “Zsákos” szemétszedés folyt a rákosligeti Fakh Károly téren, valamint a Fővárosi Büntetésvégrehajtási Intézettől jó magaviseletű, büntetésük lejárta előtt levő rabok segítettek felszámolni a nagy hulladékhalmokat Rákoscsabán az M0-s felhajtója közelében. A Fővárosi Büntetésvégrehajtási Intézet csatlakozásának célja, hogy a fegyencek társadalmi munka révén könnyebben vissza tudjanak illeszkedni a közösségi életbe.
A szemétszedés a közvetlen célokon túl arra is szolgált, hogy megismerhessünk hasonló gondolkodású, lakóhelyükért tenni kívánó szomszédokat, környékbelieket, valamint tovább épüljön a helyi közösség. A helyszínek kiválasztása a szervezők felmérését követően, illetve egyéni kezdeményezéseket befogadva történt meg. Emellett a kerületi facebook csoportokban is elmondhatta mindenki a véleményét több szem többet lát alapon, hogy mely területek a legszemetesebbek. Egyéni, lakossági kezdeményezéseken túl, civil szervezetek (pl. MAKKA Sportegyesület, Noé Állatotthon), intézmények is csatlakoztak a kezdeményezéshez és példamutató módon néhány helyi képviselő is kivette a részét a munkából és a szervezésből.
Köszönet minden résztvevőnek, hogy a munkájuk által élhetőbb lett a lakóhelyünk!