A Rákos-patak civil tudomány projekt egyik célja, hogy a patak rehabilitációjának lehetőségeit szakértők által feltárja és a helyi közösségekkel ismertesse. A projekt időközben az Éljen a Rákos patak! mottót kapta, ezért a Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság javaslatára elkészíttetett, a Rákos-patak ökológiai revitalizációjára irányuló vitaindító szakmai anyagot is ezen a néven tettük közzé a projekt keretében.
A vitaanyag a XVII. kerület szakaszokra tagolt patak menti területei természetközeliségét tárgyalja és javaslatokat is tesz lehetséges jövőbeli, természetközelibb kialakításokra. A javaslat a Rákos-patak civil tudomány projekt honlapján elérhető a nyilvánosság számára.
A vitaindító rehabilitációs-javaslat megismerése és megismertetése indokolja, hogy ne csak a természetesség és természetesközeliség természettudományi megközelítésével, többek közt a biotikai adatokkal foglalkozzunk. (Itt megemlítjük a hosszabb távra rendszerességgel betervezett vízminőség mérési programot, amelyet a ZÖLD XVII szervezete folytat szakértők bevonásával. Ezen program beszámolója és mérési adatai is külön elérhetők.) Ugyanis az is jelentőséggel bír, hogy a társadalomtudományok eszköztárát is be tudjuk vonni a munkánkba. Az interdiszciplináris megközelítést kimondottan citizen science projekteknél elengedhetetlennek tartjuk. Ezért került képbe a Tájesztétika Jövőképekben program is, melyet itt ismertetünk.
A Rákos-patak civil tudomány projekt keretében a helyi érdeklődők és érintettek választhatták ki szakértők segítségével, hogy milyen konkrét programokban szeretnének részt venni, melyeket szeretnék megvalósítani. A több alkalommal is megszervezett szakértők által vezetett közösségi műhelymunkában kiválasztott és kidolgozott tematikák közt a Tájesztétika Jövőképekben program kiemelt népszerűségnek örvendett, kidolgozásában sok érdeklődő vett részt. A program a Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság javaslatára és egy általa bevont művész-grafikus segítségével valósult meg. Mottója: Szépséget értékelni, egy közösséggel együtt gondolkodni – Mi mindent láthatunk meg lehetséges jövőképekben?
Programunk keretében arra voltunk kíváncsiak, hogy a Rákos-patak egy kiválasztott területének elképzelt jövőképei miként hatnak a közönségre, a helyi közösségekre, hogy fel tudják-e kelteni az érdeklődést különböző lehetséges jövőbeli szcenáriók iránt, esetleg élénk, pezsdítő hatással vannak-e a nézőkre. Valamint arról is szerettünk volna benyomást nyerni, hogy a vitaindító javaslatcsomagunk a Rákos-patak rehabilitációjáról vajon esztétikai szempontból is képes lesz-e megszólítani az érintetteket.
A kiválasztott helyszín mostani és képzeletbeli jövőbeli lehetséges képeit mutató grafikákat Schaller István művész-grafikus útmutatásunk szerint készítette el, figyelembe véve a természet adottságait. Az útmutatáshoz a már említett közösségi műhelymunkák keretében választottuk ki a szcenáriókat, ezek közt található a természethez közelibb, de erősebben az ember által kultivált szcenárió is.
A programot online terveztük, ismertetővel összekapcsolt kérdőív formájában. Az online feltett kérdések megválaszolásával nemcsak részt lehetett venni a Rákos-patak civil tudomány projekt esztétikai fejezetében, hanem a résztvevők impulzusokat is kaphattak más-más meglátási lehetőségekről. Az online kérdőívet tetszés szerint név nélkül is ki lehetett tölteni.
A közösségi értékelésre bocsájtott szcenáriók, alternatívák:
az Eredeti állapot
a Rét
a Tó
a Fás ligetes
a Gyümölcsös
a Nádas
A biológiai sokféleség értékelése szempontjából az “Ön szerint melyik tájban élhet a legtöbb állat- és növényfaj?” kérdés volt kiemelten érdekes. Itt a Nádast részesítették a válaszadók előnyben.
A Tájesztétika Jövőképekben program rávilágított arra, hogy a megszólított közönségben nagy az érdeklődés a jövő elgondolása iránt, a Rákos-patakkal kapcsolatosan is. Bár a bemutatott szcenáriók mindegyike szakmailag megvalósítható, a Rákos-patak revitalizációjára irányuló, már említett vita-csomag mindenképpen vizes és vízközeli lehetőségeket taglal a patak környezetében, nagyobb jelentőséget adva a patak a mostani betonmedernél játékosabb megjelenésének is. A Tó szcenárió kiválasztása jelentheti azt, hogy a résztvevők több vízfelület iránt befogadók lennének.
Az, hogy a válaszadók ismerik a területet, de többségük nem vett még részt a Rákos-patak civil tudomány projekt egyik rendezvényén, arra kell, hogy irányítsa a figyelmünket, hogy egy ilyen (online) módon történő kérdésfeltevés másokat is képes elérni, nemcsak azokat az érdeklődőket, akik a személyes rendezvényekre is el tudnak jönni.
A Tájesztétika Jövőképekben program lebonyolítása és kiértékelése szakmai javaslatokat is megfogalmaztunk a Rákos-patak jövőjével kapcsolatosan:
-
Az online módszer más összefüggésekben is kapjon szerepet a projektben. Az élő találkozók, műhelymunkák mellett készüljenek további ilyen és hasonló online programok, felmérések.
-
Javasoljuk, hogy más hasonló, Citizen Science vagy más konstrukciós projektekben is kapjon helyet az interdiszciplinaritás, az esztétikai, kulturális és társadalmi megközelítés és módszertár.
-
Tapasztalatunk szerint gyümölcsöző lehet a jobban strukturált és módszertanilag átgondolt kommunikáció a Rákos-patak lehetséges jövőjéről, mivel ebben a programban is kaptunk visszajelzéseket arról, hogy erre fogékony a helyi közönség.
-
Javasoljuk, hogy a MICS projekt keretében elkészített szakmai vita javaslat a Rákos-patak természetközeli rehabilitációjáról, jövőjéről többféleképpen is eljuthasson a helyi közösségek elé, bázisdemokratikus folyamatok szerves részévé váljon és hogy tartalmára egy szakszerűen lebonyolított közösségi tervezés épüljön szakértők bevonásával, amit a MICS Rákos-patak tudomány projekt méltó kicsengésének tartanánk.
A részletes beszámolót, eredményeket ide kattintva lehet megtekinteni.