A vízminőség egyik fontos jelzőértéke, hogy milyen élőlények élnek a vízben. Egyes növény- és állatcsoportok jelenléte, hiánya és számossága alapján következtetéseket vonhatunk le arra vonatkozóan, hogy alkalmas-e a víz az életre, vagy sem. Itt még nem beszélünk arról, van-e elegendő, változatos élőhely az élőlényeknek, csak arról, hogy maga a közeg, vagyis a víz, amelyben élnek, megfelelő-e.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Dunavirág Vízibusza segítségével, Sevcsik András vezetésével október 23-án délután bárki részt vehetett a Rákos-patak első, nyilvános vízminőség-vizsgálatában.
A program kezdetén, amíg várakoztunk az érdeklődő felnőttekre, fiatalokra és iskolásokra, az elsőként odasereglett kis csapattal közelebbről megvizsgáltuk egy mosómedve és egy eurázsiai hód prémjét. Megismerhettük a két faj különleges életmódját, és beszélgettünk a betelepített és a visszatelepített fajokról, amelyekkel újra meg kell tanulnunk együtt élni.
Ezt követően nekikezdtünk a felmérésnek. Megkaptuk a szükséges eszközöket, felszerelést, és egy eligazítást követően mintát vettünk a patakból. Szemmel látható gerinctelen állatokat, vagyis makrogerincteleneket kerestünk a vízben.
A közel 30 perces mintavételt követően a vízibusznál megnéztük, milyen állatcsoportokat tudunk elkülöníteni egymástól. Találtunk többek között bolharákokat, szitakötő lárvákat és víziatkákat.
Ezt követően a vízibusz kamerája segítségével felnagyítottuk az élőlényeket, és egy egyszerű határozó nyomon követésével megállapítottuk, milyen fajcsoportokat különítettünk el, vagyis azok jelenlétét igazolni tudtuk.
Mindenki élvezettel kutatta, kereste az élőlényeket, így sok-sok élménnyel, tudással gazdagodva kezdődhetett a hétvége, illetve az őszi szünet.
A nyilvános felméréseket áprilistól havonta folytatjuk egészen szeptember végéig.
Köszönet az önkénteseknek munkáért, és Sevcsik Andrásnak a kiváló vezetésért!
A felmérés eredményeit a http://zoldxvii.hu/rakos-patak-civil-tudomany-projekt-eredmenyek/ weboldalon nézhetitek meg.