Október 22-én elindultak a Rákos-patak civil tudomány projekt egy évig tartó, rendszeres vízminőség-mérései. A helyi civil önkéntesek a vízminőségét jól jellemző, a helyszínen is könnyen mérhető vízben oldott komponenseket mérték, amelyeket az EU víz keretirányelve alapján a vízminősítés alapjául szolgálnak.
Az EU víz keretirányelve az Európai Unióban levő vizet jó ökológiai állapotának elérését tűzte ki célul, amely a kitűzött határidőig, 2015-ig nem teljesült. Nálunk a Rákos-patakon sem, ehhez koordinált erőfeszítésre van szükség, hogy ezt elérjük, mégpedig ennek fontos eleme az ökológiai revitalizáció, amelyre javaslatot is tettünk “Éljen a Rákos-patak” címmel.
A Rákos-patak civil tudomány projekt keretében az alábbiakat mérjük rendszeresen:
-
vízhőmérséklet,
-
teljes oldott anyag,
-
pH,
-
sótartalom,
-
nitrit,
-
nitrát,
-
ammónium,
-
ortofoszfát,
-
oldott oxigén.
Az első mérést október 22-én délután tartottuk, miután a Fővárosi Csatornázási Művekkel (FCSM) egyeztetve megtekintettük az FCSM soron következő akkreditált vízminőség-mérés mintavételét a rákoscsabai Felsőrétdűlő utcai hídnál található bukó felett, ahol a saját mintavételünk is megtörtént. Az FCSM rendelkezésünkre bocsátja az adatokat, amelyeket felteszünk a weboldalunkra és összehasonlítási alapul fogjuk felhasználni a későbbiekben.
Ezt követően a Rákos-patak és a Ferihegyi út találkozásánál állítottuk fel az asztalunkat, amelynél a méréseinket végeztük el. Az FCSM-es szakemberek mintáját vizsgáltuk meg, illetve az oldott oxigéntartalom és hőmérsékletmérést közvetlenül, új, friss mintából végeztük el.
A méréseket a HACH kolorimetriás szettjeivel, valamint egy hordozható eszközével végeztük el. A mérésekről jegyzőkönyvet vezettünk, hogy dokumentáljuk a folyamatot, akár a hibáinkat, észrevételeket, így ezek később segíthetnek az eredmények értelmezésében.
A kolorimetriás módszer lényege, hogy egy kémia reakció segítségével megszíneződik az oldat, annak árnyalatát egy színkorongon található árnyalathoz mérjük, amely árnyalatok az adott összetevő koncentrációját jelzik. Ha egyezik a minta és a korong színe, utána leolvassuk az értéket és az kerül be a jegyzőkönyvbe. Volt, hogy a mintát többen megtekintettük, és konszenzus alapján írtuk be az értéket.
A méréseket egy egyszerű leírást követve végeztük, bárki el tudja végezni azt követve előképzettség nélkül.
Az eredmények a http://zoldxvii.hu/rakos-patak-civil-tudomany-projekt-eredmenyek/ weboldalon olvashatók.
A következő mérésre november második felében kerül sor. A pontos időpontról később adunk hírt.
Köszönjük minden önkéntes hozzájárulását a mérésekhez, Dr. Szilágyi Ferenc, a BME egyetemi tanárának útmutatásait, valamint a Fővárosi Csatornázási Művek szíves együttműködését közreműködését.